Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?
Tesettür Kıyafetlerin Yorumlanması
Tesettür Kıyafetlerin Yorumlanması
24
Mar

Tesettür tasarımcıları, markalar ve sektöre yeni giren şirketler tesettür kıyafetlere farklı bir bakış açısı oluşmasını sağlamıştır. Uzun yıllardır kapanmayı tercih eden bayanlar belirli kalıpların dışına çıkamıyordu. Bu nedenle her zaman sosyal hayatta bir adım geride olduğu düşünülen kapalı bayanlar artık bu çizginin dışına çıkmış, açık bayanlar kadar modern görünmeyi başarmaktadır. Tabiiki bunun en öncelikli sebebi açık ya da kapalı olsun kadınların artık hayatta daha çok var olmasından geçmektedir. Günümüzde lüks yaşam, pahalı aksesuarlar ve pahalı kıyafetler zenginliğin ilk göstergesi olduğundan vurgulayıcı olarak kullanılmaktadır. Fakat bu durum tesettüre aykırıdır. İsrafın her türlüsünün haram olduğu dinimizde her alanda ölçülü ve mantıklı davranılması emredilmektedir. Kapalı bayanlar kadar açık bayanlar da bu çerçeve doğrultusunda hareket ettiklerde her zaman kendileri için doğru olanı bulacaklardır. Bu kıyafetler için de son derece geçerli bir ilkedir.

Kişilerin giydiği kıyafetlerde modeller, renkler ve kullanılan aksesuarlar onların hayattaki duruşlarını simgeler. Ufak detaylar olarak görülse de bu durum kişilerin hayatlarını da etkilemektedir. Bu nedenle bayanlar pahalı kıyafetler giyerek şık olduklarını düşünüler. Bu yanlış bir algılıdır. Tesettür giyim ya da normal kıyafetler arasında bir tercih yapmak durumunda olduğunuzda sadece pahalı bir markanın ürünü olduğu için o kıyafeti almamalısınız. Öncelikle bu kıyafeti kullanabileceğiniz alanları düşünmeli birkaç kere giyebileceğiniz sonrasında ise gardrobunuzda bekçilik yapacak bu parçalardan uzak durmalısınız. Çünkü bu da ayrı bir israftır. Her zaman kullanabileceğiniz, rahat ve zarif parçalar sizin çok daha iyi görünmenizi sağlayacaktır. Özellikle iş hayatında statü sahibi bayanlar da aşırı rüküş, dikkat çeken, canlı renklerde ve dar modellerdeki kıyafetlerden uzaklaşmalı, sade ve ufak detaylarla güçlendirilmiş kıyafetlere yönelmelidir. Bu anlamda çalışan bayanlar için tesettür ceketler uygun olacaktır. Özellikle siyah ya da kahverenkteki tesettür bir ceketi dilerseniz tesettür bir elbiseyle ya da tesettür bir pantolonla çok rahat kombinleyebilirsiniz. Moda akımı denilen değişimler her zaman aktif bir tutum sergiler. Yani önceki kış moda olduğu için aldığınız bir kıyafet bir sonraki kış mevsiminde modası geçmiş olduğundan kullanmaktan çekinirsiniz. Bu durumda aldığınız o kıyafet bir daha kullanılmamak üzere rafa kaldırılır. Bunun önüne geçmek için yine modaya uygun fakat her zaman kullanabileceğiniz kıyafetleri alın. Bazı kıyafetlerin renkleri ve modelleri zamansızdır. Zamansızlıktan kasıt her dönem ve modaya ayak uydurabilmesidir. Bunlardan biri de siyah, lacivert ve bordo renkli tesettür elbiseler ve tesettür gömleklerdir. Bu renkleri her zaman rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Moda her zaman var olmuştur. Bundan sonra da olacaktır. Bu akımdan olumlu yönde etkilenmek ve akıllıca davranmak için sevdiğiniz parçaları iyi inceleyin. Bir sonraki sezon kullanılır mı yoksa kullanılmaz mı sorusunu kendinize sorun. Cevabınız evet ise o halde bu kıyafeti alabilirsiniz. Tesettürün esas amacının kadın vücudunun örtülmesi kadar erkek vücudunun da gizlenmesidir. Bunun kuralları açıktır. Bu nedenle tesettür konusunda genellikle kadınlara yönelirken erkeklerin de bilmesi gereken bir takım kurallar vardır. Mahremiyete önem veren beyler de dar kıyafetlerden kaçınmalıdır. Şu günlerde moda olan ve erkeklerin bacaklarını tamamen saran pantolonların tesettüre uygun olmadı çok açıktır. Tesettür ilkeleri ve kuralları ayrıca erkeklerin de tenlerinin bir kısmının görünmesine izin verilmişken bacaklarda en azından diz altına kadar kapalılık şartı getirilmiştir. Beyler de bu anlamda pantolon ve takım elbise alırken mümkün olduğunca vücutlarına yapışmayanları kullanmalıdır. Böylece çok daha karizmatik bir görünüm elde edebilir, modern ve şık olabilirler.

Yazı Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış